O nás

Odmala jsem věděl, že k mému životu prostě musí patřit pes, nicméně bytové a profesní podmínky tomu dlouho nepřály. Manželka měla sice v mládí foxteriéra, ale dopadla jako já, vlastně se mnou. Teprve v  pokročilejším věku jsme se dokázali přesunout z městského bytu do rodinného domu se zahradou nedaleko města, ale hlavně blízko řeky a lesa. A mohli jsme si konečně splnit dlouholetý sen – pořídit si psa. To bylo v roce 2003 a ta maličká fenka, kterou jsme dostali od kamaráda, byla celá smetanová a jmenovala se Sára. Měli jsme vlastně obrovské štěstí při naší nezkušenosti. Sára sice neměla průkaz původu, ale vyrostla nám z ní moudrá a krásná labradoří slečna. Říká se, že první láska je vždy cosi výjimečného. Jsme přesvědčeni, že Sára byla z našich všech pejsků, vlastně fenek, nejchytřejší, s největší dávkou empatie a inteligence v celé smečce. Výcviku jsme moc nevěnovali, pár hodin na nedalekém cvičáku bylo spíše pro nás než pro ni. Ale i tak byl na Sáru prostě spoleh a nikdy nás nezklamala. Zažili jsme s ní mnoho krásných výletů po západních a jižních Čechách, zejména na Šumavě.

Když se blížily třetí narozeniny Sárky, pojali jsme v naší naivitě (zase!) myšlenku dopřát jí nějaké potomky. Šikovného a krásného pejska, dokonce s PP, jsme potkali u naší kamarádky. A už jsme v tom lítali. Bůh nás má asi rád a stálo při nás mnoho psích andělů strážných, a tak porod i následný odchov psích miminek  jsme zvládli bez větších potíží, zato s mohutným emocionálním zážitkem. Sárinka vyprdla postupně osm krásných myšiček, čtyři kluky, čtyři holky, hezky po půlhodině. Teprve později jsme si uvědomili, co všechno nás (a Sáru) mohlo potkat. Zájemce jsme sehnali bez potíží, jen u toho osmého došlo k problému. Má žena Jana se najednou rozhodla a řekla, že štěně – fenku nedá z domu ani „za milión“. Chvíli jsem se snažil trucovat a štěňátko-schovanku  doma ignorovat, ale rychle jsem si na Agátku zvykl, protože se Sárou tvořily úžasnou veselou dvojku. S odstupem mnoha let jsem tomu velmi rád. Teprve později mně došlo, jaký význam pro pejska má, když má ve své smečce ještě dalšího psího kamaráda.

Sárka se dožila krásných třinácti let, když nám odešla přes onen duhový most do psího nebe. A najednou Agáta neměla kamaráda. Zprvu to vypadalo, že se jí to příliš nedotklo, ale časem se stávala smutnější, zádumčivější. A nám bylo jasné, co musíme udělat. Rozhodli jsme se samozřejmě zase pro labradora, zase pro holku, ale tentokrát již s průkazem původu. Nečekali jsme, jaký to bude problém, ale musím konstatovat, že psí pánbůh stál zase při nás. Fenky prostě nebyly k mání, vše bylo předem zamluvené, málem nás napálil jeden povedený „chovatel“, který nakryl svou fenu jejím vlastním dědečkem a tvářil se překvapeně, když nám nakonec vracel zálohu za již zamluvené štěně. No a potom manželka narazila na web  Martina Luňáka z Brna – a byla tam volná fenečka! Vůbec jsme v tu chvíli netušili, jak se nám změní celý náš život se psy.

V červenci 2016 jsme si jeli už do Moravských Budějovic k Luňákovým pro fenku Kissy. Nějak na nás z vrhu zbyla, vybírat jsme si nemohli, ale byla krásná, sebevědomá a neohrožená. A je taková dodnes. Pro výcvik to není snadný pes, ale vytrvalost růže přináší. Kissy pochází z typického loveckého chovu, má v genech řadu úspěšných psů s mnoha pracovními úspěchy. Přišlo nám logické vychovávat ji stejným směrem. Velkým rádcem se nám stal právě Martin Luňák, který se kromě chovu retrieverů věnuje profesionálně právě výcviku loveckých psů. Máme to k němu daleko, přesto se příležitostně účastníme jeho vícedenních výcvikových akcí na Vysočině. A Kissy v květnu 2018 oslaví své druhé narozeniny už jako uchovněná fena.  Za ty dva (krásné) roky jsem se mnohému naučil hlavně já, ale stále jsme na začátku cesty. Naším dalším cílem teď bude složit některou z vyšších loveckých zkoušek. A obstarat Kissince šikovného ženicha.

Do naší smečky patří také Alp. Je to starší poloviční bratr Kissy. Alpík trvale žije u svého majitele v Příbrami, ale často se scházíme na společných trénincích a vycházkách. Na výstavách zaujal (MVP ČB 2018 – V2 Res.CAC), plánujeme zkoušky a uchovnění.